Literarni natečaj, ki je bil namenjen mladim med 12. in 14. letom.
Sodelujoči so prebrali knjigo Dnevnik Ane Frank in napisali esej.
Nagrade
1. mesto:
Letalski vozovnici v Amsterdam, ki jih podarja AirFrance KLM, ter voden ogled po muzeju Ane Frank, ki ga je omogočila Hiša Ane Frank.
2. mesto:
Družinska karta za voden ogled po Arboretumu Volčji Potok, kjer je v spomin Ani Frank posajeno drevo (ogled omogoča Arboretum VP) ter knjiga Dnevnik Ane Frank s posvetilom veleposlanika Kraljevine Nizozemske, Nj. eksc. g. Pieter Jan Langenberga.
3. mesto:
Knjiga Dnevnik Ane Frank s posvetilom veleposlanika Kraljevine Nizozemske, Nj. eksc. g. Pieter Jan Langenberga.
Vsem nagrajencem je Muzej poklonil še publikacijo Rojstvo Slovenije, založba KUD Sodobnost International pa jim je podarila komplet knjig iz zbirke Novi mladinski klasiki.
Na uredništvo je tokrat prispelo rekordnih 157 spisov, med njimi tudi prispevek, ki je nastal pri dopolnilnem pouku slovenščine v Srbiji! Posebej so se izkazali učenci in učenke 6. in 7. razredov, ki so se za svoja leta zelo zrelo lotili pisanja, nekateri pa so presenetili z izvirnostjo svojih zamisli ali s presenetljivo navezavo razmišljanja na današnji čas. Komisija, ki so jo sestavljale predsednica komisije Anja Keber in Katja Klopčič Lavrenčič iz KUD Sodobnost International ter Monika Močnik, vodja projekta iz MNZS, je imela zato izjemno težko delo, pri odločanju pa je bilo glavno vodilo to, ali spis ustreza naslovu (da torej ne gre za povzemanje knjige, temveč za predstavitev ideje, sporočila generaciji), ali je razmišljanje izvirno, utemeljeno ter ali ima spis trdno strukturo in je slog pisanja suveren.
1. mesto
Lara Rubin
9. razred OŠ Franceta Prešerna v Mariboru
Preberi esej
(mentorica Metka Pelicon)
Lara je spis zastavila kot zadnje pismo Ane Frank, nastalo v taborišču, kjer Ana kljub mukam opazuje prve majhne spremembe pri nemških paznikih, do nje pa prispejo tudi prve novice o uničenih koncentracijskih taboriščih. Avtorica spisa se zelo dobro približa psihološkemu stanju Ane Frank, ki odraža spremembo, ki je posledica vsega doživetega, hkrati pa je konsistentna z doživljanji Ane v Skrivališču. V svojem zadnjem razmišljanju pa se »njena« Ana obrača tudi v prihodnost, kuje načrte ter jasno izoblikuje središčno sporočilo svoji generaciji v današnjem času. Opominja tudi na to, da njen dnevnik ni le literarna mojstrovina, temveč opisuje usodo realne družine, ter sopostavlja mnenji Anine sestre Margot, da po toliko izgubljenih življenjih svet ne bo več isti, medtem ko Ana srčno upa, da bo tragična izkušnja spremenila svet na boljše. Poleg naštetega je spis izpisan jasno in odločno, pisanje pa odraža tudi posluh za jezik in slog.
2. mesto
Nataša Ozvatič
8. razred Javnega vzgojno izobraževalnega zavoda Osnovna šola Destnik-Trnovska vas v Destrniku
Preberi esej
(mentorica Barbara Bezjak)
Tudi Nataša je spisala pismo, ki ga »njena Ana« napisala v taborišču, izrazito čustveno obarvano in pretresljivo, kar kaže na to, da se je zelo dobro vživela v Anin duševni svet. Sporočila generaciji mladih so opazneje vtkana v besedilo ter delujejo skorajda kot napotila. Tudi v tem primeru pa kljub trenutnemu obupu pri Ani ostaja upanje in vera v boljši jutri.
3. mesto
Maja Kobal
9. razred OŠ Šturje Ajdovščina
Preberi esej
(mentorica Petra Rodman)
Majo so v njenem esejistično oblikovanem razmišljanju Anine besede spodbudile k tehtanju našega vpliva na soljudi, k razmišljanju o edinstvenosti vsakogar od nas ter o tem, kaj lahko mlade uniči. Velik dar, ki smo ga prejeli od Ane, je njen optimizem, pravi. Majino razmišljanje je sveže, o edinstvenosti razmišlja ob navezavi na Michelangela, vplete celo citat iz Pink Floydov. Iz vsega naštetega je jasno, da je Anino sporočilo za današnji svet še kako zanimivo, vznemirljivo in aktualno.
Čestitamo vsem nagrajenkam, prav vsem pa se zahvaljujemo za razmišljanja, ki so nam pokazala, da mladi tudi danes ne le razmišljate, ampak imate izjemno globok uvid v sočasno dogajanje. Mnoge so Anini zapisi spodbudili k (včasih tudi neprijetnemu) zaziranju v lastno notranjost in marsikateri zapis pozornemu bralcu razkriva, da so tuhtanja prinesla tudi spremembe in zorenje. Zato se lahko tudi mi pridružimo besedam številnih od vas, ki ste na koncu svojih spisov napisali: Hvala, Ana!