Mladi ustvarijo kratke videe o dilemah, ki se pojavljajo znotraj njihovih skupnosti. S pomočjo strokovnih mentorjev sami napišejo scenarij, raziščejo vprašanje in intervjujajo mimoidoče. Nastali videi služijo kot izhodiščna točka za debato o človekovih pravicah.
Izhodišče za Free2Choose Create je, da mladi pod mentorstvom prevzamejo aktivno vlogo pri ustvarjanju kratkih izobraževalnih filmov, ki se osredotočajo na dileme o človekovih pravicah. Pristop sloni na vrstniškem učenju in izmenjavanju izkušenj – metodologija, ki je izhodišče že pri razstavi.
Posebna 2–4-dnevna delavnica mlade seznani z vprašanji in tematikami, povezanimi s človekovimi pravicami, njihovo zgodovino in pomenom za sedanjost in za življenje mladih v današnjem svetu. Po razmisleku o teh vprašanjih udeleženci sodelujejo z mentorji in prepoznavajo kršitve človekovih pravic in dileme v svojih skupnostih.
V manjših skupinah nato napišejo scenarij za kratek 3–5-minutni film, v zadnjem delu delavnice pa se naučijo priprave in izvedbe intervjuja – snemanja in montaže. Nastali izdelki se lahko uporabljajo v izobraževalne namene.
Med delavnico udeleženci pridobijo različne kompetence: poleg razvijanja kritičnega razmišljanja in razumevanja problemov na temo človekovih pravic, razvijejo socialne kompetence in kompetence učinkovitega komuniciranja, izpolnijo svoje veščine pisanja in se naučijo uporabljati tehnično opremo.
Prva edicija te delavnice v Sloveniji je potekala maja 2016 v Muzeju novejše zgodovine Slovenije. Sodelovali so dijaki Gimnazije Šentvid in Gimnazije Škofja Loka z avstrijskimi vrstniki.
Po uvodnem pogovoru o človekovih pravicah so se razdelili v skupine. Vsaka izmed njih si je izbrala aktualno tematiko, o kateri je spraševala mimoidoče v središču Ljubljane. Zbrane odgovore so na koncu uredili v nekaj minut dolge filme.
Del besedila je povzet z uradne spletne strani Hiše Ane Frank.