Mednarodni projekt Ana Frank – Zgodba za sedanjost, je zopet v Sloveniji. Muzej novejše zgodovine je skupaj z lokalnimi partnerji s projektom ponovno pričel v letu 2014. Razstava je v tem času gostovala na številnih šolah, v letu 2016 pa smo v okviru projekta CrossingBorders izvedli tudi mednarodni delavnici Free2choose-Create in Memory Walk.
Ponovna obuditev projekta
Vsebina razstave se navezuje tudi na temo človekovih pravic. Udeleženci se seznanijo z različnimi primeri kršenja temeljnih človekovih pravic kot so npr. omejevanje gibanja, prisilnega odvzema prostosti ali življenja, svobode govora ipd. Seznanijo se tudi z vrsto diskriminacije na področju dostopnosti do informacij, gradiva ali prostora. Samo besedilo na panojih pa je slepim, slabovidnim in drugim z okvaro vida ali motnjami branja neberljivo in kot tako nedostopno. Zato smo v sodelovanju z Zvezo društev slepih in slabovidnih Slovenije besedilo razstave pretvorili v brajico. Na razstavi je na voljo tudi maketa skrivališča, ki jo obiskovalci lahko otipajo. Učenci se ob tem poučijo o problematiki slepote, slabovidnosti in drugih invalidov z različnimi potrebami ter se naučijo nekaterih učinkovitih načinov podajanja informacij.
Razstava zajema tudi plakate in slikovno gradivo o slovenski zgodovini v času 2. svetovne vojne.
Literarni natečaj

27. 1. 2015 – Svetovni dan spomina na žrtve holokavsta

CrossingBorders

Marca 2016 smo v sodelovanju z Anne Frank Verein Österreich izvedli prvi del projekta CrossingBorders – izobraževanje za vodenje po razstavi. Udeležili so se ga dijaki Gimnazije Vič in Gimnazije Novo mesto, po delavnici pa je razstava gostovala na njihovih šolah.
Delavnica Free2Choose-Create, drugi del projekta CrossingBorders, je potekala maja 2016 v Muzeju novejše zgodovine Slovenije (udeležili so se je dijaki Gimnazije Šentvid in Gimnazije Škofja Loka), zadnji del mednarodnega sodelovanja z Avstrijo pa se je odvil septembra 2016 v Gradcu. Na delavnici Memory Walk so sodelovali dijaki Gimnazije Škofja Loka.
Memory Walk
